Rozmiar: A A A

Opis zabiegów

ZABIEGI BOROWINOWE

Zabiegi borowinowe działają silnie bodźcowo i przeciwzapalnie. Borowina działa na organizm ludzki poprzez wchłonięcie przez skórę specyficznych składników chemicznych i enzymatycznych, oraz poprzez znakomite działanie termiczne. Borowina działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo, a dzięki garbnikom działa ściągającą na skórę. Ciała estrogenne działają powierzchniowo oraz ogólnie po wchłonięciu i dostaniu się do krwiobiegu. Jednak działanie chemiczne i enzymatyczne borowiny jest jeszcze mało poznane w przeciwieństwie do termicznego, które najczęściej choć niesłusznie jest stawiane na pierwszym miejscu.
Borowina ma małe przewodnictwo cieplne i brak prądów konwekcyjnych, dzięki czemu ma dużą zdolność zatrzymywania ciepła. Przykładowo czas spadku temperatury od 47°C do 42°C wynosi dla wody 20 min., piasku 30 min., a dla dobrze rozłożonej borowiny 70 min. Powierzchnia ciała pokrywa borowiną otrzymuje równomiernie wysoki dopływ ciepła wnikający w głąb ciała, narastanie ciepła w porównaniu do wody o tej samej temperaturze jest wolniejsze, ze względu na warstwową wymianę ciepła w borowinie. Po nałożeniu borowiny w postaci okładu tylko warstwa przylegająca bezpośrednio do skóry oddaje jej natychmiast swoje ciepło i cała ta powierzchnia warstwowa wytraca swoją wyjściową temperaturę.

Borowinę stosujemy w postaci:
•    kąpieli:
- kapiele całkowite
- kapiele częściowe- fasony borowinowe
•    zawijania i okładów
•    półkąpiele borowinowe i tampony borowinowe- w chorobach kobiecych
•    jonoforeza borowinowa
•    fonoforeza borowinowa
•    kąpiele w zawiesinie borowinowej
•    kąpiele w tzw. Czarnej wodzie borowinowej
•    gotowe okłady borowinowe
•    borowinowa kostka iwonicka

KRIOTERAPIA

Krioterapia – forma zimnolecznictwa z zastosowaniem temperatur poniżej 0 °C.

Krioterapia miejscowa polega na przyłożeniu przy pomocy specjalnego aplikatora bardzo niskiej temperatury, która dostarczana jest do miejsca zmienionego chorobowo. Zabieg zamrażania i rozmrażania powtarza się w jednym cyklu kilkakrotnie. Doprowadza to do zamarzania zawartości komórek, pękania błon biologicznych i w konsekwencji destrukcji tkanki.

Krioterapia ogólna polega na poddaniu całego ciała przez krótki czas (do 3 minut) działaniu bardzo niskich temperatur (od –160 do –100 °C). W odróżnieniu od krioterapii miejscowej, prawidłowo stosowana krioterapia ogólna nie niszczy tkanek. Zabieg ten jest również nazywany kriostymulacją, ponieważ celem zabiegu jest dostarczenie organizmowi stresu fizjologicznego. Ma ona istotny wpływ na poprawę samopoczucia pacjentów leczonych tą metodą.

HYDROTERAPIA

 Hydroterapia może wykorzystywać wodę pod różnymi postaciami:
•    ciekłą,
•    stałą,
•    gazową.

Wybór konkretnej techniki zależy oczywiście od celu, jaki chcemy osiągnąć. Zabieg z wykorzystaniem biczy szkockich opiera się na sile ciśnienia wody oraz jej temperaturze. Bicze szkockie to zabieg polegający na polewaniu ciała na zmianę strumieniem deszczowym i kolczastym. Przez pierwsze 2 minuty woda ma temperaturą 40 st. C, przez kolejne pół minuty 20 st. C – po czym powtarza się zmiany temperatury od początku. Strumień wody ma na tyle duże ciśnienie, że oddziałuje silnie na powierzchnię skóry i tkanki głębokie. Połączenie działania dwóch czynników: zmian temperatury oraz działania mechanicznego, zwiększa skuteczność zabiegu. Bicze szkockie mogą być stosowane na całe ciało bądź tylko na niektóre części ciała, np. dotknięte cellulitem lub bólami reumatycznymi.

FIZYKOTERAPIA

Fizykoterapia wykorzystuje zjawiska fizyczne - światło, prąd elektryczny, magnetyzm, ultradźwięki, niską temperaturę - do pobudzenia procesów biologicznych w tkankach. Ma zlikwidować ból, obrzęki, wysięki i stany zapalne, stymulować lub łagodzić i goić. Dlatego jest często stosowana po urazach.

GIMNASTYKA LECZNICZA inaczej KINEZYTERAPIA

Kinezyterapia to leczenie z wykorzystaniem różnych form ruchu.

Głównym celem tej terapii jest:
• przywrócenie bezbolesnych ruchów kręgosłupa i kończyn,
• poprawa wydolności organizmu i wytrzymałości mięśni
• kontrolowany spadek wagi ciała
• kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych

Kinezyterapia stosowana jest w profilaktyce, rekreacji i rehabilitacji.
Leczniczo stosujemy odpowiednio dobrane ćwiczenia w:

• zespołach bólowych kręgosłupa i stawów
• ograniczeniu ruchomości kręgosłupa i stawów
• dyskopatiach i zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów
• zanikach mięśniowych
• niedowładach kończyn na tle zmian zwyrodnieniowych, pourazowych lub neurologicznych
• wadach postawy
• otyłości
• przewlekłych schorzeniach kardiologicznych i układu oddechowego

MASAŻE

Technik masażu jest bardzo wiele, różnią się sposobem wykonania i wpływem na organizm osoby masowanej. Nie można wybrać go przypadkowo, dlatego zaleca się skonsultować z masażystą, czy wybrana technika jest odpowiednia dla nas.

MASAŻ KLASYCZNY to najpopularniejszy masaż, który w zależności od intensywności może być leczniczy, relaksacyjny, pobudzający itp. Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

MASAŻ LECZNICZY Oparty jest na technikach masażu klasycznego. Głównym celem jest leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne. Każdy taki masaż może być poprzedzany zabiegami fizykalnymi np. naświetlaniem lampą Solux, okłady kompresem rozgrzewającym czy też wykonywany z użyciem środków wspomagających zabieg np. różnego rodzaju maści lecznicze działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozgrzewająco.

MASAŻ PODWODNY wykorzystuje strumień wody o określonym ciśnieniu, którym oddziałuje się na ciało pacjenta zanurzonego w wannie. Masaż wirowy to jedna z najłagodniejszych form masażu podwodnego. Na zanurzonego w wodzie pacjenta działa prąd wody, która jest wprowadzona w szybki ruch wirowy za pomocą specjalnych wibratorów.

MASAŻ RELAKSACYJNY  łączy zalety masażu klasycznego i energetycznego, pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi. Wykonywany jest powolnymi ruchami o działaniu antystresowym i uspokajającym. Pozwala pozbyć się napięcia na całym ciele. Jest szczególnie zalecany po długotrwałym wysiłku fizycznym oraz psychicznym. Sprzyja regeneracji sił i likwiduje ujemne efekty stresu, nagromadzone pod wpływem codziennych przeżyć, przemęczenia i wyczerpania, m.in. bezsenność, nerwobóle, bóle głowy, dolegliwości pleców, barków i nóg. Daje doskonały efekt w łagodzeniu stanów nerwicowych, depresji, wzmacnia chęć do życia, podnosi witalność. Jest wymarzonym elementem prawdziwego wypoczynku. Głębokość relaksu może osiągnąć różne poziomy:
1. Fizyczny - odczuwanie zmniejszenia napięcia mięśni, rozluźnienia całego ciała.
2. Emocjonalny - wyciszenie myśli, uczucie spokoju, radości.
3. Psychiczny - pełniejsze poczucie własnego ciała i pogłębienie świadomości oraz reakcji psychosomatycznych.
Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko , pachnące olejki, odprężająca muzyka jest to nie tylko obecna moda na relaksację, ale jeden z podstawowych warunków, aby masaż mógł się odbyć i aby klient był z niego zadowolony. W tej chwili w praktyce terapeutycznej spotyka się często sytuacje, iż masaż relaksacyjny jest także wstępem do innych zabiegów kosmetyczno - terapeutycznych.

MASAŻ ANTYCELLULITOWY - cellulit jest przypadłością typowo kobiecą i źródłem wielu frustracji. Charakterystyczna “pomarańczowa skórka” umiejscawia się najczęściej w okolicach ud, pośladków i brzucha, rzadziej karku i przedramion. Nierówna i gąbczasta skóra to efekt złożonych zmian w budowie tkanki łącznej i zaburzeń mikrokrążenia. Narastający obrzęk zakłóca funkcje sąsiednich tkanek doprowadzając do zwłóknień. Przyczyną kłopotów jest często brak ruchu, złe odżywianie, a także zmiany hormonalne. Optymalnym zabiegiem antycellulitowym jest manualny drenaż limfatyczny stymulujący krążenie w drobnych naczyniach krwionośnych oraz limfatycznych. Zmniejsza zastoje limfatyczne oraz wysięki, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn. Poprawia natlenienie i odżywianie komórkowe. W efekcie regeneruje i uelastycznia tkankę łączną, zwiększa napięcie skóry. Staje się ona gładsza, bardziej jędrna i sprężysta. Promieniuje świeżością i witalnością.
Rodzaje cellulitu:
1. Cellulit właściwy - występuje najczęściej u młodych kobiet, aktywnych, sprawnych fizycznie, ćwiczących, także u szczupłych, jest mało widoczny, koreluje często z rozstępami.
2. Pseudocellulit - występuje u kobiet po 40 roku życia, widoczne zaznaczone zwiotczenie mięśni i skóry oraz powiększenie się tkanki tłuszczowej, ograniczone obrzęki, pękające naczynka.
3. Cellulitis - postać najcięższa obrzękowa, sugeruje stan zapalny, występuje rzadko.
Nowoczesna terapia antycellulitowa polega na działaniu kompleksowym, połączeniu zabiegów leczniczo-kosmetycznych z odpowiednią dietą i ruchem.

MASAŻ GORĄCYMI KAMIENIAMI łączy w sobie oddziaływania zarówno termoterapii, drenażu, akupresury, aromaterapii jak i masażu szwedzkiego. Podstawę główna stanowi szerokie działanie na termoreceptory znajdujące się w skórze pacjenta. W wyniku oddziaływania odruchowego dochodzi do podniesienia temperatury okolic masowanych i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Odpowiedni nastrój, zastosowanie olejków eterycznych oraz odpowiednio dobrana muzyka wpływa kojąco na pacjenta, hamując działanie układu limbicznego zmniejszającego ogólne napięcie nerwowe.

MASAŻ BAŃKAMI jest odmianą terapii podciśnieniowej i stanowi odwrotność terapii uciskowej. Podstawę jej stanowi wytworzenie podciśnienia we wnętrzu bańki i zassanie skóry oraz tkanki podskórnej do jej wnętrza. W masażu bańkami mamy do czynienia z dwojakiego rodzaju oddziaływaniem : mechanicznym i odruchowym.

DRENAŻ LIMFATYCZNY ma na celu usprawnienie krążenia limfy, a tym samym zapobiega powstawaniu chorób spowodowanych jej zastojem, służy również likwidacji obrzęków zastoinowych, wysięków, skraca czas resorpcji siniaków i krwiaków. Działa oczyszczająco na cały organizm, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Stosowany jest również po przebytych chorobach zakaźnych, nowotworowych, po terapii sterydowej czy też jako efekt wspomagający odchudzanie.

ZABIEGI WELLNESS

Zabiegi wellness pobudzają krążenie, poprawiają ukrwienie skóry, redukują uczucie zmęczenia i pozytywnie wpływają na wygląd zewnętrzny. Do wyboru często są różnego rodzaju masaże, np. klasyczny, relaksacyjny, limfatyczny, antycellulitowy, bańką chińską czy gorącymi kamieniami. Masaż ciała ma wiele zalet. Doskonale odpręża, działa przeciwzakrzepowo i przyspiesza metabolizm.